Як розрахувати і кому передбачена субсидія

Вже давно почався опалювальний сезон. Будемо сподіватися, що проблеми з газом будуть вирішені. Усіх платників за комунальні послуги завжди цікавлять ціни на опалення і гарячу воду, світло і газ. Стрибок цін передбачається чималий, ситуація в країні поки що нестабільна (сподіватимемося на краще). Але подбати про те, щоб оформити субсидію тим, кому вона передбачена, варто.

З жовтня 2014 року в Україні діє новий порядок оформлення субсидії. Це не компенсація, про яку раніше розповідали всі інформ видання. Якщо компенсація дає право платити за старими тарифами, то субсидія набагато вигідніша і дозволяє платити суму, відповідно до доходів сім’ї. Це суттєве полегшення тим, хто справно платить за комуналку, але чиї доходи просто не дозволяють платити в повному обсязі.

Кому передбачена субсидія?

Субсидія на газ та інші комунальні послуги призначається одному з зареєстрованих у квартирі або будинку члену сім’ї, який є квартиронаймачем та на якого відкрито особовий рахунок для оплати за комунальні послуги. Щоб визначити право на отримання субсидії, потрібно порівняти витрати на оплату послуг ЖКГ з обов’язковим платежем, який розраховується за формулою, що буде вказана пізніше. І якщо суми до оплати за комуналку перевищують розмір цього обов’язкового платежу, то на субсидію в цьому опалювальному сезоні розраховувати можна.

У зв’язку зі змінами, прийнятими Кабміном 28 лютого 2015 (постанова № 106) право на отримання субсидії матимуть навіть особи, які орендують житло, якщо укладено договір найму і відкрито особовий рахунок.

Кому передбачена субсидія

Соціальні норми при призначенні субсидії

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлені нові соціальні норми житла, на яке може бути призначена субсидія 2015, соціальні нормативи споживання природного газу, централізованого водопостачання та водовідведення, споживання електроенергії.

Норми площі житла та нормативи на надання послуг, на які може бути нарахована субсидія, ви можете побачити в таблицях нижче.

Соціальні норми при призначенні субсидії

Щоб було зрозуміліше, що несуть із собою зміни, пояснимо, нові норми вигідні тим, хто живе в невеликих квартирах. Якщо ж людина живе, приміром, одна в трьох-, чотирикімнатній квартирі, то субсидія буде нараховуватися тільки на покладену соціальну норму – 48,87 м2, а решта площі повинна буде оплачуватися жителем без субсидії, в повному обсязі нарахованої квартплати. До економності підштовхнуть і соціальні нормативи. Адже при перевитраті води, електроенергії, газу за спожиті носії доведеться платити в повному обсязі.

Соціальні норми при призначенні субсидії Соціальні норми при призначенні субсидії Соціальні норми при призначенні субсидії

Як розрахувати чи вийде субсидія

Якщо раніше сім’ї, які отримали субсидію, повинні були платити 10-15% від нарахованих сум, то тепер право на отримання субсидії, формула як нараховується субсидія і сума до оплати будуть визначатися, виходячи з кожного конкретного випадку і доходів сім’ї. Для цього до уваги береться середньомісячний дохід на 1 члена сім’ї.

Розраховується він за формулою:

Всі доходи за попередній календарний рік (без урахування податків з доходу з фізичних осіб) підсумовуються, після чого діляться на 12 і на кількість членів сім’ї.

Це і буде середньомісячний дохід на одну особу за попередні 12 місяців. Приміром, якщо він виявиться менше 500 грн., То такі сім’ї повинні будуть платити за комунальні послуги 3,2% від своїх доходів, а решту буде покривати державний бюджет. Розрахунок обов’язкового відсотка оплати можна дізнатися з таблиці нижче.

З липня місяця діють зміни до порядку призначення субсидії, передбачені постановою № 475 від 08.07.2015. Тепер доходи можна буде брати і за 3 місяці (але знадобляться довідки), а пенсіонерам так взагалі – за попередній місяць.

Щоб визначити відсоток – суму, яку повинен буде платити одержувач субсидії і знати як вирахувати субсидію 2015, використовують формулу: середньомісячний дохід на одну особу за попередні 12 місяців (3 місяці) ділять на:

  • розмір прожиткового мінімуму (середнє значення дорівнює +1176);
  • коеффициент 2.

Після цього сума множиться на базовий коефіцієнт 15%.

Щоб довго не рахувати як платити по субсидії за газ та інші комунальні послуги, Міністерство соціальної політики вже розрахувало відсотки – суми, які повинні будуть платити громадяни зі свого сімейного бюджету.

Нам достатньо порахувати всі свої доходи за рік (3 місяці), розділити на 12 (3) і на кількість членів сім’ї. Вийде якась сума – середньомісячний дохід на одну людину на місяць. Дивіться першу колонку в таблиці. Залежно від кількості членів сім’ї розраховується і сума обов’язкового платежу – дивіться останній стовпчик в таблиці. Якщо нарахування більші, то субсидія передбачена, і ви будете платити суми, зазначені в стовпчику, відповідному кількості членів вашої родини, все інше буде покривати субсидія.

Соціальні норми при призначенні субсидії

Що потрібно для отримання субсидії?

1. Піти в соцзахист, він же орган соціального захисту населення (або відправити заяву та декларацію поштою).
2. Надати заяву і заповнити декларацію про доходи і матеріальний стан.
3. Дочекатися рішення про призначення субсидії.
4. Справно оплачувати нараховані згідно з новим порядком нарахування субсидії суми.

28 лютого 2015 Кабінет Міністрів України відчутно спростив процедуру надання субсидії. Внесено зміни, які зроблять субсидію більш доступною.

Документи для отримання субсидії

Так, тепер для надання субсидії знадобиться здати тільки два документи: заяву та декларацію про доходи. Довідки про доходи тепер «добувати» і нести в органи соціального захисту не знадобиться. Бланки заяв і декларацій повинні будуть виготовляти підприємства, що надають послуги. Вони ж повинні будуть і надавати ці бланки споживачам разом з рахунками на оплату. Як це буде на практиці, ми ще подивимося. Обумовлено, що кожен будинок разом із рахунками на оплату за квітень і жовтень буде отримувати і бланки декларації та заяви на надання субсидії.

Документи для отримання субсидії

Документи для отримання субсидії

Як правильно заповнити декларацію на субсидію

Декларація про доходи заповнюється заявником. Важливо вказувати тільки достовірні дані, оскільки вони будуть перевірятися органами соцзахисту після нарахування субсидії. Відповідні запити в різні установи будуть направляти соцпрацівники. Це стосується забезпечення громадян житловою площею, обсягу комунальних послуг, доходів. Орган соцзахисту зможе звертатись до Державної фіскальної служби, Пенсійний фонд і т.д. Новий бланк декларації згідно з постановою № 475 від 26.06.2015 дивіться нижче.

Термін призначення субсидії

Якщо раніше субсидія призначалася на півроку (опалювальний період), то тепер цей термін продовжений до одного року.
Якщо істотних змін у складі сім’ї та в доходах людини не відбувалося, то на наступний період субсидія буде призначена автоматично і навіть без повторного звернення людини.

Кому буде призначатися субсидія?

Право на отримання субсидії надаватиметься тепер навіть тим особам, які знімають житло (орендують) і оплачують за нього вартість житлово-комунальних послуг, якщо укладено письмовий договір найму житла і відкрито особовий рахунок.
Раніше для призначення субсидії було важливо, щоб працездатні члени сім’ї працювали або вчилися, перебували у відпустці по догляду за дитиною і т.д. тепер ця норма скасована. Основне обмеження – оплата за попередні 12 місяців послуг, товарів на суму вище 50 тис. грн.

Якщо відбулися зміни

Якщо у складі сім’ї відбулися зміни (зміни соціального статусу, зміни в складі зареєстрованих членів сім’ї, в джерелах доходу переліку отримуваних послуг, придбання майна на суму дорожче 50 тис. грн., то потрібно ОБОВ’ЯЗКОВО повідомити в органи соцзахисту.

Субсидія призначається після розгляду на комісії

За рішенням комісії субсидія призначається в таких випадках:

  • особові рахунки відкриті на іншу людину;
  • сім’я купила або оплатила послуги на суму вище 50 тис. гривень;
  • з урахуванням кількості фактично проживаючих осіб (якщо є лічильники);
  • держінспектором встановлено, що в сім’ї є додатковий дохід;
  • індивідуальним забудовника, будинки яких ще не введені в експлуатацію.

Проконсультуватися по субсидії ви можете або по гарячій лінії 0800507309, або в одному з регіональних центрів соцзахисту.

При цьому завжди актуальними залишаються питання захисту прав споживача комунальних послуг та можливості відстояти свої права, звернувшись до органів влади. Для зручності заявників на сайті Мінсоцполітики розміщений калькулятор субсидії, який допоможе самостійно порахувати, чи покладена субсидія і скільки. Для того, щоб потрапити на калькулятор субсидії, клікніть по картинці.

Калькулятор субсидії

Як повідомлялось раніше в ЗМІ, постановою № 475 від 26.06.2015 були внесені зміни до Постанови Кабінету Міністрів від 21.10.1995 №848 “Про Спрощення порядку надання населенню субсідій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива “, а також в інші постанови. Новий бланк декларації передбачає, що тепер не потрібно буде вказувати суму доходу. Саме через цей параметр багато сімей не поспішали оформляти субсидію. Всі боялися того, що через похибки потім доведеться платити подвійно. Тепер же дані будуть брати органи соцзахисту у тих організацій, які нараховують дохід. Довідки про доходи доведеться надавати тільки в тому випадку, якщо заявник бажає, щоб в облік були взяті доходи за попередні три місяці.

Наступний крок – Нацкомісія державного регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг постановила на своєму засіданні зобов’язати обласні енергетичні компанії (обленерго) надрукувати бланки декларацій та забезпечити їх доставку в кожен дім. Зробити це повинні були протягом серпня, а до 1 вересня відзвітувати про виконану роботу. Нам же залишається заглядати в свою поштову скриньку. Але якщо бланк нової декларації ви так і не дочекалися, знайти його ви можете в доповнення до Постанови № 475 від 26.06.2015.

Новий бланк декларації виглядає так (на 2 сторінках):

Новий бланк декларації
Субсидія для учасників АТО

Закон України № 615-VIII від 15.07.2015 «Про внесення змін до Закону України« Про житлово-комунальні послуги» щодо належного соціально-економічного захисту учасників антитерористичної операції та членів їх сімей» передбачає, що в розрахунок доходів сім’ї учасника АТО не братимуть його доходи (грошове забезпечення, інші виплати та соцдопомогу), одержувані за час його безпосереднього перебування в зоні АТО. Ця норма значно спрощує життя дружинам, батькам захисників, дозволяє оформити субсидію і тим самим заощадити на оплаті за житлово-комунальні послуги.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь