Як правильно скласти резюме. Шаблони і приклади

Що відбувається з вашим резюме, коли ви натискаєте кнопку «Відправити» на порталі з вакансіями або безпосередньо на сайті компанії, де вам сподобалася робота? Якщо ця компанія досить велика, то з високою часткою ймовірності ваш файл потрапляє в лапи робота.

Робот цей називається ATS (Applicant Tracking System) – система з відстеження та фільтрації заявок на вакансії. Ця система сканує резюме на наявність певних ключових слів, закладених в профілі вакансії.

Ключові слова можуть стосуватися як певних технічних і мовних навичок, так і назв компаній, досвід в яких є кращим для конкретної позиції, найменувань престижних університетів, які в ідеалі повинен закінчити кандидат, і багато іншого, що вважатиме важливим рекрутер, який відповідає за вакансію. Таким чином, якщо ваше резюме проходить необхідний бар’єр сумісності з ідеальним профілем кандидата, то є шанс, що на нього зверне увагу жива людина і запросить вас на співбесіду.

Як збільшити свої шанси і достукатися до рекрутера в такій ситуації? Кілька лайфхаків в допомогу.

Уважно проаналізуйте текст вакансії. Випишіть можливі ключові слова за наступними категоріями:

 • бажану освіту (назви найбільш підходящих спеціалізацій);
 • розташування (країна, місто);
 • безпосередні компетенції (завдання, які стоять перед потенційним співробітником);
 • необхідні знання мов (в тому числі програмування);
 • необхідний досвід роботи з певним програмним забезпеченням.

Якщо витяг ключових слів загнав вас в глухий кут, скористайтеся таким інструментом, як складання семантичних хмар (word clouds). Він допомагає не тільки робити красиві презентації, а й генерувати ідеї! Мені особисто подобається Worditout, але ви можете взяти будь-який інший.

Тепер подивіться на своє резюме. Включіть в нього відсутні слова і пропозиції, але тільки якщо це має реальний стосунок до вас. Наприклад, ви дійсно проживаєте в такому-то місті, отримали диплом за вказаною спеціалізацією, володієте необхідними мовами або маєте навички роботи з потрібною програмою і так далі.

Нарешті, позбудьтеся від перебільшень в резюме.

Чим точніше резюме буде відображати той самий ідеальний профіль, тим вища ймовірність попадання в відібраний пул кандидатів, з яким буде працювати рекрутер. Таким чином, перебільшення вам тільки зашкодять. Що мається на увазі?

 1. Якщо сумніваєтеся щодо будь-якої частини свого резюме, задайте собі питання, наскільки саме ця інформація важлива для конкретної вакансії, яка мені цікава.
 2. Приберіть яскраві картинки і діаграми з вашого документа. Залиште тільки вашу фотографію. Чому? ATS просто не розпізнає графіку, не може її розшифрувати.
 3. Використовуйте шрифти, які найбільше підходять для веб-тексту (наприклад, Arial або Georgia). Це надійніше, є гарантія того, що текст буде коректно прочитаний ATS.
 4. Простота, ще раз простота: ніяких тіней, красивих символів, Wordart або чого-небудь, що може прийти в голову. З тієї ж причини, що вище.

Під кінець ретельно перевірте орфографію. ATS читає тільки грамотно написані слова.

Що таке резюме і для чого воно потрібне?

Якщо Ви ще не зовсім добре розумієте, що таке резюме, пропонуємо дати йому визначення:

Резюме – це коротка самопрезентація в письмовій формі Ваших професійних навичок, досягнень та особистих якостей, які Ви плануєте успішно реалізувати на майбутньому місці роботи з метою отримання компенсації за них (наприклад, у вигляді грошей або іншого виду компенсації).

Нам в минулому також доводилося складати резюме при влаштуванні на роботу. Адже без цього жоден роботодавець навіть не дізнається про Вас і Ваші професійні навички.

В перший раз, для написання резюме потрібно виділити купу часу, щоб грамотно його скласти і оформити за всіма стандартами. А так як ми любимо розбиратися в усьому досконально, то і питання правильного його написання вивчили дуже глибоко. Для цього спілкувалися з професійними фахівцями з кадрів і вивчили велику кількість статей по темі.

Тепер ми знаємо, як правильно скласти резюме і з радістю поділимося цим з вами.

Завдяки тому, що ми навчилися писати професійні резюме ми ніколи не відчували труднощів при влаштуванні на роботу. Тому наші знання підкріплюються практичним досвідом і не є сухою академічною теорією.

Отже, в чому ж секрет написання хорошого резюме? Про це читайте нижче.

Як правильно скласти резюме – 10 простих кроків

Перш ніж переходити до кроків ми хочемо щоб ви запам’ятали 3 головних правила для успішного написання резюме:

Правило №1. Пишіть правду, але не всю

Робіть акцент на своїх перевагах і сильно не згадуйте про свої недоліки. Про них у вас запитають на співбесіді, будьте до цього готові.

Правило №2. Дотримуйтеся чіткої структури

Резюме пишеться на 1-2 аркушах, не більше. Тому постарайтеся стисло і зрозуміло викласти в ньому всю необхідну інформацію, навіть якщо її чимало.

Подбайте про акуратне форматування тексту резюме, про його структуровану подачу. Так як нікому не буде приємним читати абракадабру.

Правило №3. Будьте оптимістичні і життєрадісні

Позитивно налаштовані люди притягують до себе успіх. У вашому ж випадку – нову роботу.

Отже, переходимо тепер до структури складання резюме.

Крок 1. Назва резюме

Тут Ви повинні написати саме слово «Резюме» і вказати, на кого воно складено.

Все це пишеться в один рядок.

Наприклад: Шевченко Володимир Миколайович

Тоді Ваш потенційний роботодавець відразу зрозуміє, кому належить резюме. Наприклад, Ви до цього подзвонили в цікаву Вам компанію з метою дізнатися, чи відкрита ще у них дана вакансія. Вам дали позитивну відповідь і запропонували надіслати резюме.

В кінці першого кроку Ваше резюме буде виглядати так:

Назва резюме

Крок 2. Мета резюме

Необхідно пам’ятати, що у Вашого резюме обов’язково повинна бути мета. Правильно формулювати її наступним чином (фразою):

Мета резюме – здобуття посади бухгалтера

Так як в цей момент Ви так і називаєтесь – здобувач, тобто людина, яка шукає роботу, потенційно претендує на неї.

В кінці другого кроку Ваше резюме буде виглядати так:

Мета резюме

Крок 3. Претендент і його дані

У цьому пункті Ви обов’язково повинні написати наступне:

 • дату народження;
 • адреса;
 • контактний телефон;
 • e-mail;
 • сімейний стан.

В кінці третього кроку Ваше резюме повинно виглядати наступним чином:

Претендент і його дані

Крок 4. Освіта

Якщо у Вас кілька освіт, то пишіть їх по порядку.

Наприклад:

Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2002-2007 р.р.,

Спеціальність: бухгалтер (спеціаліст)

Київський національний торговельно-економічний університет, 2007-2012 р.р.,

Спеціальність: фінансовий аналітик (спеціаліст)

На даному етапі Ваше резюме повинно виглядати наступним чином:

Освіта

Крок 5. Досвід роботи

Зверніть увагу на те, що графа «досвід роботи» пишеться в резюме починаючи з самого останнього місця Вашої роботи, якщо воно не є єдиним, і починається з періоду, проведеного на даній посаді.

Наприклад:

Липень 2010-серпень 2014 року, ТОВ «Щасливе майбутнє»,

Посада: заступник головного бухгалтера;

Листопад 2014-грудень 2017, ТОВ «Надійний Вклад»,

Посада: інвестиційний аналітик

Ось ми і написали вже половину резюме, воно повинно виглядати так:

Досвід роботи

Крок 6. Посадові обов’язки

Цей пункт в резюме не завжди обов’язковий, якщо вакансія, на яку Ви претендуєте, є досить поширеною, а Ви займали аналогічну посаду на попередньому місці роботи.

Іноді цей пункт можна включити в попередній, написавши свої посадові обов’язки відразу після посади.

Крок 7. Досягнення на попередніх місцях роботи

Пункт «Досягнення» – один з найголовніших в резюме! Він набагато важливіший, ніж освіта і навіть досвід роботи.

Ваш потенційний роботодавець хоче знати, за що саме він буде платити Вам заробітну плату. Тому, дуже важливо згадати при написанні резюме про всі значимі досягнення на попередніх місцях роботи. При цьому, зверніть увагу, що правильно писати словами, які є так званими «маркерами» для працівників кадрових служб, що розглядають Ваше резюме.

Наприклад, правильно писати:

 • збільшив обсяги продажів на 30 відсотків за 6 місяців;
 • розробив і впровадив нову технологію у виробництво;
 • скоротив витрати на утримання обладнання на 40%.

Неправильно писати:

 • працював над збільшенням продажів;
 • брав участь в проекті створення нової технології;
 • скорочував витрати на обладнання.

Як бачите, важливо також писати конкретні цифри, тому що вони дуже наочно відображають суть Ваших досягнень.

Тепер Ваше резюме виглядає приблизно так:

Досягнення на попередніх місцях роботи

Крок 8. Додаткова інформація

Тут потрібно описати Ваші сильні сторони, професійні знання і навички, які безпосередньо допоможуть краще і якісніше виконувати поставлені перед Вами завдання на новому місці роботи.

Зазвичай тут пишуть наступне:

Володіння комп’ютером та спеціальними програмами. Це актуально для офісних працівників і співробітників, чия безпосередня робота пов’язана з ПК. Наприклад, для дизайнерів, бухгалтерів, програмістів, офіс-менеджерів.

Володіння іноземними мовами. Якщо Ваша майбутня робота передбачає читання, переклад або спілкування іноземною мовою і Ви нею володієте певною мірою, обов’язково напишіть про це. Наприклад: Англійською мовою.

Наявність автомобіля та навичок водіння. Якщо ж Ваша робота передбачає відрядження і Вам часто доводиться керувати автомобілем, наприклад, працюючи торговим представником, то варто вказати наявність свого автомобіля, а також категорію водійських прав і стаж.

Таким чином, в додатковій інформації поряд з володінням комп’ютером і іноземною мовою напишіть: є особистий автомобіль, категорія B, стаж водіння 5 років.

Крок 9. Особисті якості

Тут не потрібно описувати занадто багато якостей, особливо, якщо вони не належать до вашої майбутньої роботи. Ви можете бути доброю і чуйною людиною, любити дітей і поважати своїх друзів, але потенційному роботодавцю не буде цікаво читати про Ваш багатий внутрішній світ.

Наприклад, якщо Ви претендуєте на посаду бухгалтера, то добре тут буде написати: зібраність, уважність, пунктуальність, ефективність, математичний склад розуму, вміння аналізувати.

Якщо ж Ви претендуєте на більш творчу професію, скажімо дизайнера або креативного співробітника, то тут слід вказати: розвинена творча уява, відчуття стилю, нестандартний погляд на проблему, здоровий перфекціонізм.

Особисті якості

Крок 10. Рекомендації з попереднього місця роботи

Буде дуже добре, якщо в кінці резюме Ви згадаєте П.І.Б. і посади своїх колишніх керівників, а також вкажіть їх контактні телефони для того, щоб Ваш потенційний роботодавець або його представник змогли переконатися в Вашому професіоналізмі, отримавши відгуки про Вас від Ваших колишніх безпосередніх керівників.

Для цього рекомендую заздалегідь зв’язатися з ними і повідомити їх про те, що їм можуть зателефонувати і попросити коротко охарактеризувати Вас як фахівця і просто як людину.

Навіть якщо Ваш потенційний роботодавець не буде дзвонити Вашим колишнім керівникам, сам факт наявності контактів для рекомендацій істотно збільшить його довіру до Вас.

В самому кінці резюме необхідно вказати в який термін ви готові приступити до роботи, тут же можна вказати бажаний рівень оплати праці.

Фінальний вигляд Вашого резюме:

Рекомендації з попереднього місця роботи

Яким має бути якісне резюме?

Основні вимоги до стилю написання резюме:

 • стислість – загальний обсяг до двох повних сторінок тексту 12 розміром шрифту;
 • визначеність і конкретність;
 • активність (ніколи не пишіть “брав участь”, “надавав допомогу” і т.п., це дозволяє думати, що Ви лише надавали разові послуги або були поруч з процесом);
 • чесність і валідність – здатність документально підтвердити викладені в резюме факти.

Уникайте використовувати займенник “Я”.

Необхідно бути гранично інформативним у виборі формулювань про себе, але, з поваги до попереднього роботодавця, не слід розголошувати комерційно цінну інформацію.

Не слід писати:

 • займався навчанням;
 • допомагав зменшити помилки;
 • швидко засвоюю нові знання.

Необхідно писати:

 • навчив двох нових службовців;
 • скоротив помилки на 15%, чим заощадив фірмі 1000 $;
 • освоїв нові процедури в рекордно короткий термін – за два тижні.

Не будьте багатослівні й уникайте пасивних форм.

Не слід писати:

 • відповідав за виконання …;
 • знаходив застосування наступним можливостям …;
 • ніс відповідальність за …

Слід писати:

 • виконав …;
 • ефективно використовував …;
 • відповідав за …

Віддавайте перевагу позитивній інформації над негативною.

Не слід писати:

 • залагоджував скарги на …;
 • перешкоджав зниженню частки продажів;
 • перейшов з посади …

Слід писати:

 • допомагав клієнтам в …;
 • підвищив потенціал продукту на ринку;
 • просунувся на посаду …

Концентруйте увагу на Ваших досягненнях.

Не слід писати:

 • пропрацював там три роки;
 • виконував додаткову роботу.

Слід писати:

 • отримав підвищення на посаді і два підвищення оплати;
 • завжди виконував роботу в строк.

Про що непотрібно писати в резюме?

Не треба включати в Ваше резюме:

 • Всю Вашу трудову біографію. Насправді Вашого потенційного роботодавця цікавлять тільки останні 3-5 місць роботи та період не більше 10 років
 • Ваші фізичні дані
 • Причини, за якими Ви йшли з роботи

На закінчення перевірте Ваше резюме по наступних позиціях:

 • Попросіть кого-небудь, хто добре володіє мовою, на якій написане резюме, перевірити його.
 • В описі цієї роботи використовуйте дієслова в теперішньому часі, наприклад, працюю, проектую.
 • При описі попередніх місць роботи використовуйте дієслова в минулому часі.
 • Будьте послідовні: якщо Ви один раз використовували скорочення, використовуйте його в усьому резюме (але краще приводити всі найменування повністю).
 • Уникайте довгих фраз і модерних слів.
 • Чітко виділіть необхідні заголовки.
 • Прослідкуйте, щоб Ваше резюме було оформлено в одному стилі.
 • Вибирайте стиль, який легко читається (великі поля, не дрібний шрифт, достатня відстань між рядками і т.п.).
 • Використовуйте папір білого кольору хорошої якості.
 • Дуже важливо умістити Ваше резюме на одній, максимум на двох сторінках.
 • Будьте впевнені, що Ви зможете підтвердити всю інформацію, яку Ви включили в резюме.
 • Непогано скласти резюме на двох мовах. Зрозуміло, до резюме іноземною мовою пред’являються ті ж вимоги щодо оформлення, грамотності і стилістичної єдності, що і до резюме українською мовою.

Ось деякі найбільш важливі рекомендації:

 • Готуючись до інтерв’ю, дуже важливо провести попередню розвідку. Необхідно зібрати якомога більше відомостей про фірму, куди Ви йдете на співбесіду і про людей, з якими Вам належить зустрітися.
 • Корисну інформацію можна отримати різними способами. Якщо мова йде про велике підприємство, познайомтеся з його продукцією або послугами. Багато організацій поширюють свої проспекти і рекламні брошури. Спробуйте знайти статті в газетах або журналах про цю організацію.
 • Можна поговорити з людиною, що працює або працювала у цій організації. Від нього можна дізнатися масу корисних речей, але слід враховувати суб’єктивне забарвлення таких розповідей. Можливо, на деякі з Ваших питань зможе відповісти консультант агентства, в яке Ви звернулися.

Що треба знати про організацію, в яку ви йдете на інтерв’ю:

 • Яку продукцію, або які послуги пропонує організація?
 • Де і кому реалізуються продукція і послуги?
 • Скільки років існує організація?
 • Наскільки змінилися завдання організації з часу її заснування?
 • Чи стабільний склад керівництва, або воно часто змінюється?
 • Який юридичний статус організації?
 • Чи були спроби поглинання організації іншими фірмами?
 • Чи отримала організація прибуток в минулому році? За минулі три роки?
 • Чи проводилося скорочення штатів за останні три роки? Чому?
 • Чи входить організація в яке-небудь більш велике об’єднання?
 • Чи багато уваги приділяє організації преса? Чому?
 • Які відгуки преси про організацію?
 • Яке відношення до службовців в даній організації?
 • Які нові проекти розробляються в організації?
 • Чи базується організація всередині країни або має партнерів чи відділення за кордоном?
 • Які перспективи галузі, якій належить організація?

Як підготуватися до співбесіди

Перед співбесідою продумайте, як Ви будете одягнені. Зовнішній вигляд і манера триматися мають дуже велике значення і практично визначають перше враження. Якщо Ви йдете на співбесіду до фінансової установи, виберіть консервативно-діловий стиль одягу.

Якщо Ви збираєтеся на інтерв’ю в будівельну організацію або дизайнерську фірму, можна дозволити собі одягнутися в більш вільному стилі. Можна постаратися дізнатися заздалегідь, чи прийнятий у фірмі діловий або більш вільний стиль одягу, але в будь-якому випадку на інтерв’ю краще одягнутися більш офіційно.

Якщо поява на роботі в джинсах вважається в цій фірмі прийнятною, Ви зможете собі це дозволити, коли почнете працювати, але на інтерв’ю в светрі і джинсах приходити не варто. У будь-якому випадку Ви повинні виглядати охайно і акуратно. У жінок вибір значно ширший, але тим більше помилок вони можуть при цьому зробити.

Жінці краще всього надіти на співбесіду строгий костюм або досить консервативне плаття, не впадаючи в крайності при виборі довжини спідниці, кольору і прикрас.

Не слід користуватися різкими парфумами або одеколоном.

Заздалегідь переконайтеся, що Ви знаєте, як проїхати до будівлі фірми і де залишити машину. Вийдіть з будинку завчасно. Приходьте на 15 хвилин раніше призначеного часу. Цим Ви покажете, що поважаєте рекрутера і цінуєте його час. Якщо Ви все ж спізнюєтеся, постарайтеся передзвонити і попередити про затримку.

Пам’ятайте, що при виборі з декількох кандидатів, що володіють однаковою кваліфікацією, вирішальну роль зіграє ваше вміння справити сприятливе враження під час співбесіди.

Гарненько виспіться вночі перед тим, як йти на інтерв’ю. Невиспана людина ніколи не справить хорошого враження. Постарайтеся лягти спати в звичний час, не раніше і не пізніше.

Не пийте багато рідини. Ви можете не знайти туалет в незнайомій організації і будете себе погано почувати під час інтерв’ю. Якщо Вас кому-небудь представляють, докладіть всіх зусиль, щоб правильно почути і запам’ятати ім’я цієї людини. Якщо Ви відразу зможете звернутися до співрозмовника по імені, це справить сприятливе враження. Перепитування ж виявить зайву нервозність.

Важливо з’ясувати тривалість інтерв’ю і дотримуватися обумовленого часу. Це допоможе правильно розподілити час між відповідями і питаннями, визначити ступінь важливості відповідей.

Будьте ввічливі і доброзичливі з усіма, кого Ви зустрінете в офісі. Не забудьте посміхнутися, входячи в кабінет інтерв’юера. Не забувайте про важливість мови жестів. Не менше значення має і Ваше рукостискання: рука повинна бути сухою і теплою; рукостискання повинно бути впевненим, але не надто сильним. Слідкуйте за своєю поставою, прагніть дивитися в очі. Однак, нічого не доводьте до крайнощів.

Не забудьте взяти з собою на інтерв’ю якомога більше документів, що підтверджують Вашу кваліфікацію, освіту і додаткові знання.

Якщо Вам запропонують заповнити якісь форми, краще взяти їх з собою і повернути в найкоротший термін. Працюючи з ними вдома, потренуйтеся на чернетці. Пам’ятайте, що все має значення: і грамотність, і почерк, і чіткість формулювань. Не забудьте, закінчуючи бесіду, домовитися про те, коли і як Ви дізнаєтеся про результати, і подякувати інтерв’юеру.

Декілька правил

 • Вітаючи представника компанії, ніколи не подавайте руки першим.
 • Не сідайте, поки Вам не запропонують цього зробити.
 • Уважно слухайте. Дотримуйтесь того напрямку бесіди, який задасть інтерв’юер.
 • Перш ніж відповідати на питання, постарайтеся зрозуміти, навіщо воно озвучене, як у відповіді підкреслити свої сильні сторони і про що згадувати не слід.
 • Під час обговорення попередніх місць роботи не критикуйте вашого колишнього начальника і колег.
 • Не починайте обговорення Ваших особистих або фінансових проблем, якщо Вас про це спеціально не спитають.
 • Ви можете назвати зарплату, яка Вас задовольнить, але не раніше, ніж Вас про це запитають.
 • Закінчуючи інтерв’ю, подякуйте співрозмовнику за увагу.

Можливі причини відмови у прийнятті на роботу:

 • Запізнення на інтерв’ю.
 • Мляве рукостискання.
 • Жалюгідний зовнішній вигляд, неохайність.
 • Небажання дивитися в очі інтерв’юеру.
 • Невміння висловлюватися: слабкий голос, погана дикція, неграмотна мова.
 • Манери всезнайки.
 • Відсутність інтересу і ентузіазму.
 • Недостатня жвавість.
 • Недостатня врівноваженість.
 • Нестача щирості.
 • Невизначеність відповідей на питання, ухиляння.
 • Недостатнє вміння орієнтуватися в суспільстві.
 • Нерішучість, несамостійність.
 • Прагнення до самовиправдання, посилання на обставини.
 • Відсутність чітких цілей і завдань.
 • Недостатня зрілість.
 • Нестача такту.
 • Недостатня ввічливість.
 • Цинізм.
 • Нестача дисциплінованості.
 • Небажання вчитися.
 • Нетерпимість.
 • Радикальність ідей.
 • Нездатність сприймати критику.
 • Вузькість інтересів.
 • Негативні відгуки про попередніх роботодавців.
 • Надмірна матеріальна зацікавленість.
 • Небажання почати знизу: очікування надто швидкого росту.
 • Неможливість участі в справах окрім обумовленого графіку.
 • Відсутність питань про роботу до інтерв’юера.
 • Невдале сімейне життя.

Вітаємо! Ваше резюме готове на 100%!

Для пошуку роботи вашої мрії потрібно розміщувати ваші резюме і на інтернет порталах. Дуже зручні і прості сайти для пошуку роботи – work.ua, rabota.ua та olx.ua. Тут ви зможете дуже швидко розмістити своє резюме і вже сьогодні отримати перший дзвінок від роботодавця. Успішно влаштуватися на роботу і почуватися вільно на інтерв’ю вам допоможе наша стаття «Як успішно пройти співбесіду».

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь