Свобода не винна, але дурна

Її прихильникам, як і противникам, раджу не перейматися, це тільки припущення. Ми, журналісти, звикли, що в заголовках таке допустиме. Я не знаю, хто винен у кровопролитті.

Спешу привід

Тягнибок (а також з десяток інших організацій і партій) скликали за тиждень мітинг у відповідь на позачергову сесію ВР. Акція проти зміни кордонів держави – достатня підстава зібратися незгодним людям у день голосування? Тим паче – для партії, яка мало присутня в парламенті, але намагається бути на слуху, щоб про неї не забули. “Події під радою були передбачувані, бо в середині парламенту ми вичерпали механізми демократичного та прозорого обговорення. Рішення протискувалося, нав’язувалось багатьом депутатам”, – сказав уже ввечері БЮТівець Ігор Луценко на каналі “112”. Як на мене, причина вийти – не дивна. Сподіваюся, згадані нижче 99% не вважають, що партія збиралася з метою вбити міліціонерів?

А тепер прецедент

ЯКЩО дійсно їхній партієць проніс і задіяв зловісний вибуховий пристрій – то за це (і саме за це) тут серйозна до них претензія, незалежно від того, що це саме був за акт: свідомий вчинок нетерплячого громадянина, імпровізація контуженого фронтовика чи дія завербованого провокатора. Якщо вину буде доказано, то за ці з’ясовані слідством дії і належить винуватців покарати, а також за те, що партія не контролює свої лави. Але не за все, чим комусь не вгодив Бандера, Фаріон і націоналістична ідеологія.

Як і свободівцям, мені в цій драмі дуже не подобається Арсен Аваков. Звично для себе, цей пан за лічені години вже на камери рапортує заготовками розкритих кримінальних справ. Однак і звинувачена сторона переважно повторює мантру “сам дурак”: “Це влада найняла провокаторів”. Я людина, якій цікаві судження і позиція сторони, а не одкровення Героя Очевидника: “Цього всього б не було, якби депутати не виносили на голосування злочинні питання”. Бачу поспіх і розгубленість, і це, звісно, насторожує.

Але та частина народу, яка має багато часу та наснаги писати в фейсбук – мегаістерична. Вже не раз і не в одній темі я пересвідчувався, що в виграші після масових екзальтацій лишається той, хто вправніше та сміливіше брехав.

Більшість рідко буває уважною, проникливою. Майже ніколи. Сьогодні умовних 99% небайдужих користувачів напосіли на “Свободу”. Настільки одноголосно, що не тільки цікаво (це, до речі, по-журналістськи), а навіть (уже суто по-людськи) приємно бути від них по іншу сторону.

Адже коли до істеричності додати ще й закономірну необізнаність (бо чи багато з нас посвячені в найцікавіші політичні справи..?) та, як наслідок, шаблонне висновування, то вимішується зовсім нестерпна картина. Ніби зграю спеціально надрочених собак на когось нацьковують, а всяка вулична дворняжка рада підгавкувати. Подібно сьогоднішньому питанню, півтора місяці тому поважна небайдужа громадськість ставила на місце “Правий Сектор” і мало не всі добробати разом з ним. ПС було кому захистити в Дніпропетровську і не тільки. Подивимося, що “Свобода” відповість.

Відповідає якраз не дуже переконливо. Замислююсь сам… і нічого певного в цій “явній” справі не бачу.

Тримали міліцейські кийки? Після Небесної Сотні та війни ви ще чекаєте спокійних тримісячних віч? Зрештою, це партія радикалів. Не забуваймо, що якраз вона цей Майдан роками нагнітала. Умовні 99% хочуть, аби в Україні було все, крім радикалів?

Щодо ознаки “дурна”, то це узагальнення, щоби згрубша стисло передати думку. Схоже, партія за неповний строк перебування фракцією в Верховній Раді (строк, який, згадаймо, сама ж, згідно з обіцянкою, і вкоротила на 2 роки), так і не навчилась обережно крокувати по слизькому. Бракує спокійного комунікатора-логіка (тут “жулік-інтелектуал” Михальчишин знадобився би). Три роки тому учасник сьогоднішнього мітингу Юрій Сиротюк уже був у подібному становищі в усіх на виду. Тоді при висловленій виграшній (бо сповна прийнятній, як на мене) позиції щодо українського учасника на Євробаченні-2012, свободівці не змогли відмежувати себе від дорікань, більшість із яких були порожніми. Не змогли, так і лишившись у пам’яті багатьох глядачів після того печерними расистами.

Не знаю, коли і на чию користь проясниться сьогоднішня активність, але для мене провина має бути доказана, а не тільки припущена.

Северин НАЛИВАЙКО

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь