Що таке асцит черевної порожнини? Причини появи рідини в животі.

Асцит або водянка живота – патологія, при якій в черевній порожнині накопичується вільна рідина. Трапляється, що кількість рідини досягає 20-25 літрів, що приносить хворому максимальний дискомфорт і страждання. Асцит – не самостійне захворювання, а ускладнення або симптом будь-якої патології, наприклад, злоякісних новоутворень, цирозу печінки та ін. Скупчення рідини в очеревині нерідко говорить про несвоєчасну або невірну терапію основної хвороби.

Розвиток асциту пов’язаний з порушеннями циркуляції лімфи і крові в порожнині очеревини, внаслідок чого в ній відбувається накопичення транссудату або незапальної рідини. Також розвиток патології пов’язують із запаленнями, що приводять до утворення випоту і ексудату. При виявленні в рідині високої концентрації білка і лейкоцитів, мова йде про інфікування, що нерідко призводить до розвитку перитоніту.

Класифікація асциту

Асцит черевної порожнини класифікують по ряду критеріїв.

Асцит черевної порожнини

За обсягом рідини, що зібралася в порожнині, виділяють:

 1. транзиторний – до 400 мл.
 2. помірний – від 500 мл до 5 л.
 3. резистентний (напружений) – більше 5 л.

Залежно від наявності в рідині патогенної мікрофлори, асцит поділяють на:

 • стерильний, при якому наявність шкідливих мікроорганізмів не спостерігається.
 • інфікований, при якому у вмісті черевної порожнини відбувається розмноження мікробів.
 • спонтанний перитоніт, обумовлений впливом бактерій.

Також асцит класифікують по чуйності до лікування медикаментами:

 • асцит, що піддається консервативним методам лікування.
 • рефрактерний асцит – стійкий до медикаментозної терапії.

Хільозний асцит

Хільозним асцитом називають рідкісне ускладнення цирозу печінки в останній стадії або обструкції черевної лімфопротоки, хронічного кишкового запалення. Асцитична рідина при цьому виді патології має молочний відтінок через присутність в трансудаті великої кількості жирових клітин.

Хільозний вид асциту може бути також ускладненням туберкульозу або панкреатиту, травм органів черевнини.

Причини появи рідини в черевній порожнині

Майже 80% випадків скупчення рідини в животі викликані патологічними процесами в печінці і цирозі печінки у фінальній стадії декомпенсації, для якої характерне виснаження печінкових ресурсів і значні порушення кровообігу, як в самому органі, так і в очеревині.

До інших печінкових причин відносять:

 • портальну гіпертензію.
 • гепатит в хронічному перебігу (в тому числі алкогольний).
 • обструкцію печінкової вени.

9-10% випадків асциту пов’язані з онкологічними патологіями органів черевної порожнини, метастазами в шлунку. Причини у жінок часто криються в онкопатологіях органів малого тазу. При злоякісних новоутвореннях спостерігається погіршення лімфообігу і блокування шляхів лімфовідтоку, внаслідок чого рідина не має можливості вийти і накопичується.

Цікаво: асцит, який розвинувся в результаті онкопатологій, часто вказує на близьку смерть людини.

5% випадків водянки живота пов’язують з патологіями серцевого м’яза, які супроводжуються декомпенсацією кровообігу. Даний стан лікарі називають «серцевим асцитом». Він характеризується значними набряками нижніх кінцівок, а в запущених випадках набряком всього тіла. Як правило, при серцевих захворюваннях набирається рідина не тільки в животі, а й в легенях.

Рідко водянка живота може бути викликана наступними станами:

 • ниркові патології, такі, як амілоїдоз, гломерулонефрит.
 • захворювання підшлункової залози.
 • тромбоз ворітної вени.
 • туберкульоз очеревини.
 • гостре розширення шлунка.
 • Лімфогранулематоз.
 • Хвороба Крона.
 • кишкова лімфоангіоектазія.
 • білкове голодування.

Скупчення рідини в животі і заочеревинному просторі спостерігається не тільки у дорослих, але і у новонароджених.

Серед чинників розвитку асциту у цій категорії пацієнтів виділяють:

 • вроджений нефротичний синдром.
 • гемолітична хвороба, яка з’являється у дитини внаслідок несумісності групи і резус-фактора крові у матері і плоду.
 • різні захворювання печінки і жовчних проток.
 • ексудативна ентеропатія, придбана спадково.
 • дефіцит білків, що призводить до важкої форми дистрофії.

Симптоми рідини в животі

Скупчення рідини в черевній порожнині – поступовий процес, проте, в разі, наприклад, тромбозу ворітної вени, асцит розвивається стрімко.

Прояви симптомів патології з’являються не відразу, лише в тому випадку, якщо обсяг вмісту порожнини очеревини перевищує 1000 мл.

 1. Основним проявом асциту є збільшення розміру живота. При знаходженні пацієнта у вертикальному положенні живіт відвисає, при горизонтальному виглядає розпластаним з явно виступаючими бічними відділами.
 2. Пупок хворого сильно випинається.
 3. Асцит, викликаний портальною гіпертензією, супроводжується появою на шкірі навколо пупкового кільця судинної сітки, яку можна легко розгледіти під натягнутою шкірою.
 4. Хворі скаржаться на появу задишки і затруднене дихання. Такий прояв захворювання пов’язаний з тим, що вміст порожнини очеревини зрушує діафрагму догори, що призводить до зменшення обсягу грудної порожнини і стисненню легень, які насилу розправляються при спробі вдиху.
 5. Часто першими скаргами є відчуття розпирання живота, здуття, важкість.

Важливо: з огляду на те, що асцит – це ускладнення інших патологічних процесів в організмі, інші ознаки безпосередньо пов’язані з основним захворюванням і можуть бути відмінні в кожному конкретному випадку.

Діагностика

діагностика асциту

Запідозрити у пацієнта асцит фахівець здатний вже при огляді, промацавши і «простукавши» живіт. Для підтвердження діагнозу пацієнту проводять дослідження, візуалізують порожнину очеревини:

 • Рентгенографію.
 • УЗД.
 • КТ.

Важливо: за допомогою УЗД і КТ також виявляють основну причину розвитку патології.

Для діагностики також вдаються до пункції порожнини очеревини і лабораторних методів дослідження:

 1. клінічні аналізи крові та сечі.
 2. біохімічне дослідження крові (за його даними оцінюється стан печінки і нирок пацієнта).
 3. вивчення черевного вмісту, отриманого шляхом пункції.

Відео

Важливо: лікування асциту має бути, в першу чергу, направлене на ліквідацію причини його розвитку.

Терапія водянки живота проводиться консервативним, симптоматичним і оперативним методами.

При транзиторному асциті вдаються до використання медикаментів (діуретиків) і рекомендують пацієнтові постільний або напівпостільний режим для поліпшення якості лімфовідтоку.

Якщо водянка живота викликана гіпертензією ворітної вени, призначають прийом Альбуміну, гепатопротекторів і переливання плазми.

При відсутності позитивного ефекту від консервативного лікування, а також при великому обсязі накопичувальної рідини, проводять симптоматичну терапію. До такого методу відносять лапароцентез – прокол стінки очеревини з викачуванням з її порожнини вмісту. Процедура проводиться в операційній під місцевою анестезією. За одну процедуру відкачують не більш як 5 літрів. Кратність використання процедур 1 раз в 3-4 дні.

лікування асциту

Важливо: лапароцентез – досить небезпечна процедура, при кожному наступному використанні якої, зростає ризик пошкодження кишечника. Також небезпека полягає в тому, що разом з викачуваною рідиною з організму виводиться білок, дефіцит якого є причиною повторного асциту.

При стрімкому перебігу водянки використовують дренажні катетери, які встановлюються для невпинного відведення рідини.

При рецидивах патології призначають оперативне втручання, при якому здійснюється з’єднання нижньої порожнистої та ворітної вени і створюється колатеральний кровообіг. Якщо до проведення операції фахівці неодноразово вдавалися до видалення з живота пацієнта асцитичної рідини, одночасно проводять переливання плазми, а після операції рекомендована білкова дієта.

При найважчих випадках призначається пересадка донорської печінки.

Прогнози залежать від тяжкості перебігу патології, що стала причиною асциту. Тривалість життя не має прямого зв’язку зі скупченням рідини в животі, проте наростаюча водянка сприяє збільшенню основного захворювання і погіршенню загального стану хворого.

Асцит – патологічний стан, який вимагає термінового і обов’язкового втручання лікарів. Відсутність лікування або розпочате з запізненням, призводить до стрімкого розвитку ускладнень. При підозрі на скупчення рідини в животі необхідне термінове обстеження і адекватне лікування, що допоможе збільшити шанси на сприятливий прогноз.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь