Щеплення плодових дерев. Поради досвідчених садоводів.

Щеплення садівниками застосовується для розмноження плодових дерев, коли якість плодів не задовольняє садівника (в такому випадку дерево перещеплюють), для збільшення кількості сортів на одному дереві (2-3 сорти). Також щеплення застосовується при серйозних пошкодженнях гілок.

Перещеплення плодових дерев

Перещеплення плодових дерев проводиться тоді, коли сорт яблук, груш, слив та інших дерев і якість плодів не задовольняє садівника. Перещеплення полягає в тому, що в гілки або в штамб вставляють живці іншого сорту, що виросли з щеплених живців потрібних сортів. Перещепити дерево можна не тільки одним, але й кількома різними сортами.

Щеплення плодових дерев. Поради досвідчених садоводів.

Як щепити плодові дерева

Процес щеплення і перещеплення складається з наступних основних робіт: заготівлі та зберігання живців, самого щеплення, догляду за щепленими рослинами.

Коли щепити плодові дерева

Щепити плодові дерева потрібно на початку квітня. Щеплення дерев потрібно робити весною, до початку сокоруху або в травні під час сокоруху. В обох випадках доведеться застосувати різні прийоми щеплення, але при дотриманні відповідних правил, всі вони дають однакові результати.

Перещеплення, як і омолоджування, краще робити протягом двох чергових років: у перший рік — одну частину крони, а в наступний — іншу.

щеплення плодових дерев

Живці для щеплення дерева

Живці — невеликий відрізок однорічного приросту з трьома добре розвинутими бруньками. З дерева зрізують всю однорічну гілку і в процесі щеплення нарізують живці. Живці потрібно заготовити завчасно. Їх зрізують з дерев задовго до початку сокоруху (восени або ранньою весною — поч. березня). Багато садівників-початківців при щепленні зрізують живці і одразу їх, в той самий день, прищеплюють, при такому щепленні результату немає. Отже, живці потрібно зрізувати значно раніше до щеплення.

Які живці зрізати? Зрізати живці потрібно зі здорових, сортових і врожайних дерев. Найбільш розвинені живці з добре визрілими бруньками знаходяться на вільно зростаючих незатінених гілках, на південній стороні крони.

Де зберігати живці?

В підвалі. Заготовлені довгі однорічні пагони потрібно зв’язати у пучки (кожен сорт окремо), які поміщають в холодні підвали, прикопавши наполовину їх довжини нижніми кінцями в помірно зволожений пісок.

В землі. Можна пучки восени закопати в землю в тінистому місці горизонтально на глибину 10 см, але при настанні стійких заморозків їх потрібно вкрити, щоб вони не змерзли і не загнили. Живці зберігаються краще, якщо кінці зрізів обмазати садовим варом.

В снігу. Якщо заготовку живців робити пізніше, коли буде лежати товстий шар снігу, то живці дуже зручно закопувати в сніг, де-небудь з північної сторони будівель. Тут вони добре зберігаються. Ближче до весни, з настанням тепла, сніг, що прикриває пучки з живцями, ущільнюють, покривають шаром гною, торфу, шматками фанери для затримання танення снігу.

У всіх випадках всі зрізи потрібно обробити садовим варом і вберегти їх від пошкоджень мишами та іншими гризунами (зв’язки можна обмотувати ялиновими гілками, толлю, руберойдом); крім того не допускати, щоб живці запліснявіли і пересушились.

Важливо! Бруньки на живцях не повинні проростати до дня щеплення. Цього не станеться, якщо живці будуть зберігатися при зниженій (не вище 3 ° С) температурі.

Процес щеплення

Підщепа — частина рослини, на якій прищеплюють живці.

Прищепа – це наші заготовлені живці.

Гарне зрощення прищепи з підщепою відбувається тоді, коли вони близькоспоріднені. Тобто яблуню прищеплюють живцями яблуні, грушку- грушкою, вишню — вишнею і т. д.

щеплення плодових дерев

Щоб щеплення було вдалим, необхідно ознайомитися з будовою рослинних тканин плодового дерева.

Гілка яблуні (а з нею схожі і інші породи) в поперечному розрізі має наступну будову: зовні вона покрита оболонкою — кутикулою. Далі йде шар клітин кори, потім деревина і всередині серцевина. Між корою і деревиною знаходиться шар камбію. При відділенні кори камбіальні клітини залишаються на внутрішній частині кори і на зовнішній частині деревини. Клітини камбію діляться, чим забезпечується ріст галузей в товщину. При діленні клітин камбій відкладає в одну сторону клітини кори, в іншу — деревини.

Камбій — активна життєдіяльність тканин, клітини якої при зіткненні здатні міцно зростатися. На цьому і засноване щеплення.

Важливо! При щепленні камбіальні шари прищепи повинні щільно поєднуватись з камбіальними шарами підщепи.

щеплення плодових дерев

Способи щеплення

Плодове дерево можна прищеплювати: в гілки крони, в штамб, в пень штамба. Більш товсті гілки і штамб прищеплюють живцями, тонкі (6-7 мм) — окполіруванням (вічком).

щеплення плодових дерев

Способи щеплення до сокоруху (рано навесні):

Найбільш простим способом вважається копуліровка — коли прищепа і підщепа такої самої товщини. Потрібно зробити однакові косі зрізи, довжиною 3-4 см кожен; держак зрізом прикладають до зрізу підщепи, міцно обв’язують м’яким шпагатом або вузькою тасьмою, або поліхлорвінілової плівкою і обмазують садовим варом. Косий зріз на живцях роблять так, щоб на протилежному його боці була нирка, а вище — ще 2-3 добре розвинені і неушкоджені нирки.

Міцніше утримується і краще зростається при щепленні держака, якщо на ньому зробити так званий вид щеплень дерева — язичок (покращена копуліровка). Він виходить, коли на косих зрізах прищепи та підщепи роблять однакові повздовжні зрізи ножем і ставляють туди 3-4 живці, після чого міцно зав’язують і змазують садовим варом.

В період сокоруху:

Спосіб щеплення за кору у цей час (травень). Кора добре відстає від деревини і держак можна легко вставити під кору і щільно зав’язати.

Догляд за прищепами

При всіх способах щеплення місце щеплення по обв’язці обмазують садовим варом або зафарбовують олійною фарбою (охрою) на натуральній оліфі, а також обмазують всі пошкодження і зрізи на живцях, крім бруньок. Також можна використати ковпачки з прозорої поліетиленової плівки, які надягають на живці і пов’язують знизу. Під ковпачком створюються кращі умови для приживлюваності: зменшується випаровування води з держака, створюється більш зволожене повітря. Ковпачок у будь-який час можна зняти і перевірити стан щеплення.

щеплення плодових дерев

Основні вимоги для щеплення плодових дерев:

  • вибрати термін щеплення.
  • всі зрізи робити стерильним гострим ножем.
  • захищати зрізи від бруду, дощу, роси, пересушування.
  • зрізи і місце щеплення міцно обв’язати і замазати садовим варом.
  • захищати прищепи від шкідників.
  • щепленим деревам необхідні поливи і підгодівлі.

Якщо на гілку прищеплено кілька живців, залишають рости лише один, той який найкраще розвивається, а у решти прищипують верхівки по досягненні ними довжини 15-18 см, а в кінці липня або навесні наступного року їх зовсім вирізують.

Навесні наступного року вирослі після щеплення пагони вкорочують на 1/3 довжини і формують гілку.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь