ОКР діагноз симптоми і лікування

Поставити ОКР-діагноз на основі одного-двох фактів неможливо. Важливо зрозуміти, чи страждає людина від ментальних розладів або просто налякана або засмучена. Неприємні думки, хвилювання, тривога притаманні і абсолютно здоровим людям.

Що таке обсесивно компульсивний розлад?

ОКР психіатри відносять до неврозів нав’язливих станів. Здорова людина здатна відгородитися від сумнівних і тривожних думок. Той же, хто страждає обсесивно-компульсивним розладом, такої можливості не має. Тривожні ідеї хвилюють хворого, змушуючи знову і знову обмірковувати їх. Подібні думки при ОКР неможливо взяти під контроль або позбутися від них, що викликає сильний стрес. Щоб впоратися з хвилюванням, людині доводиться виконувати певні ритуали.

Обсесивно компульсивний розлад

Таким чином, обсесивно-компульсивний розлад (ОКР, обсесивно-компульсивний розлад, obsessive compulsive) включає в себе дві фази: обсессії – тривожні, нав’язливі думки; і компульсії – особливі дії, що допомагають ненадовго їх прогнати.

У легкій формі діагноз «ОКР» майже не заподіює людині незручностей, не заважає працездатності. Але з часом число компульсії і нав’язливих станів зростає, і хвороба набуває хронічної форми. А хворому після діагнозу ОКР через велику кількість тривожних думок і похідних за ними ритуалів стане важко підтримувати соціальне й особисте життя.

Від яких нав’язливих думок, люди, у яких спостерігається діагноз «ОКР» страждають найчастіше?

Приклади можливих компульсій:

 • Страх перед інфекціями. Постійне бажання вимити руки або протерти знезаражувальним засобом. Носіння рукавичок. Протирання поверхонь, з якими доведеться стикнутися. Прийом душу декілька раз в день.
 • Хвороблива пристрасть до симетрії і порядку. Вимога, щоб все стояло на своїх місцях, по ніби по фен-шую. Поправляння навіть злегка несиметричних конструкцій. Сильне емоційне напруження при порушенні порядку, симетрії.
 • Страх заподіяння шкоди. Хворий з діагнозом «ОКР» намагається не залишатися на самоті або тет-а-тет з людиною, якій, згідно нав’язливій ідеї, він здатний завдати шкоди. Ховає потенційно небезпечні предмети: кухонні ножі, паяльники, молотки, сокири.
 • Контроль можливих небезпек. Носіння з собою захисних засобів (цегли, газових балончиків) – від страху бути пограбованим. Або перевірка по кілька разів газових вентилів, розеток, куди підключені електроприлади.
 • Спроби все передбачити. Постійна перевірка кишень, портфеля, сумки – чи всі речі, які можуть знадобитися, на місці.
 • Забобони. Людина, у якого діагноз «ОКР» може прочитати заклинання, надіти щасливий одяг на важливі зустрічі, дивитися у дзеркало, якщо щось забув вдома. В одноразовому варіанті предмети і слова удачі можуть підвищити самооцінку. Але якщо вони не спрацювали, тоді хворий, що страждає ОКР збільшує число компульсії до патологічних величин.
 • Уявні порушення релігійних доктрин. Подумавши про щось, як здається хворому, грішне, людина з діагнозом «ОКР» проводить ночі в молитвах або віддає церкві все до останньої копійки.
 • Еротичні думки які здаються неприйнятними. Боячись зробити щось непристойне або грубе, хворий відмовляє в близькості коханій людині.

Здавалося б, настільки забобонними або недовірливими повинні бути неосвічені люди. Однак, як запевняє Вікіпедія, хворі яким поставили діагноз ОКР в основному володіють високим рівнем інтелекту. Також в Вікі стверджує: як окреме захворювання в психіатрії ОКР було виділено в 1905 році, але від хвороби страждали ще древні греки і римляни.

А ви знали, що діагноз «ОКР» ставлять і маленьким діткам? Вони теж можуть страждати від компульсивних розладів. У їхньому випадку частіше зустрічаються страх загубитися, боязнь бути кинутими батьками, забути щось важливе в школу.

Симптоми обсесивно-компульсивного розладу:

Компульсивний синдром дещо нагадує релігійний ритуал. Така відповідь на нав’язливу думку може бути фізичною (перевірка газових вентилів або знезараження рук) або ментальною (читання заклинань). Також можлива при діагнозі ОКР уникаюча поведінка – спроби уникнути тривожної ситуації.

симптоми ОКР
Симптоми ОКР

Характерні ознаки ОКР, які слід враховувати при встановленні діагнозу:

 • Хворий усвідомлює, що нав’язливі ідеї генерує він сам. Він не страждає від потойбічних голосів.
 • Людина намагається дати відсіч нав’язливим думкам, але безуспішно.
 • Обсесії лякають хворого, викликають почуття провини і сорому. У серйозних випадках людина з діагнозом «ОКР» відмовляється від соціальної активності, може втратити роботу і сім’ю.
 • Стан «обсесії» часто повторюється.

Подібного розладу частіше зазнають люди, охочі все контролювати, або ті, хто не зміг пережити дитячі психологічні травми. Рідше провокуючим фактором ОКР є фізичний вплив, травми голови.

Частина психіатрів розділяє цей невроз на два підтипи:

ОФРОКР
Розшифровка цієї абревіатури - обсесивно-фобічний розлад. Для нього характерна присутність страхів і нав'язливих ідей без подальших ритуалів. Можливі напади тривоги, панічні атаки. Присутній не тільки обсесивний синдром, але і компульсивна фаза. Вона займає багато часу - до декількох годин. Іноді для тимчасового заспокоєння потрібно провести кілька ритуалів.При діагнозі «ОФР» хворі визнають присутність думок нав'язливого характеру. Але вони впевнені, що ритуалів не виконують. Це не завжди є правдою. Можлива прихована компульсивна поведінка. Хворі самі можуть не усвідомлювати ритуалу: якийсь конвульсивний рух - похитування головою, ногою, клацання пальцями.

Що викликає ОКР?

У світі у трьох з 100 дорослих людей і у двох з 500 дітлахів діагностують обсесивно-компульсивний розлад.

Діагноз «ОКР» вимагає обов’язкової терапії. Вчені можуть тільки говорити про фактори ризику виникнення синдрому. Але відразу виявити діагноз «ОКР» і усунути причину, тим самим полегшивши стан хворого, неможливо.

Які фізіологічні чинники можуть спровокувати компульсивний розлад?

 • Спадковість – хвороба здатна передаватися через покоління. Якщо хтось із бабусь чи дідусів мав діагноз «ОКР», ризик захворіти зростає.
 • Неврологічні захворювання. Найчастіше їх причиною є порушення обміну речовин, що викликає проблеми в роботі нейронів.
 • Наслідки інфекційних та аутоімунних хвороб, травм голови.

Згідно з дослідженнями психіатрів, привести до діагнозу «ОКР» здатне і зниження рівня серотоніну, норадреналіну або дофаміну в тканинах мозку.

Біхевіоральна (поведінкова) психологія передбачає, що будь-яку повторювану дію згодом простіше відтворити. Цей закон пояснює причину прогресування діагнозу ОКР і ймовірність прояву нав’язливої поведінки в подальшому.

Найбільше схильні до розвитку неврозу люди, що знаходяться в стані стресу і депресії – при переїзді, нових починаннях, втраті близьких, перевтомі. Дві третини хворих з діагнозом «ОКР» в тій чи іншій формі відчували стрес.

Інші причини психологічної природи розлади частіше відносяться до дитячих травм. Якщо виховання було надмірно жорстким – релігійним, воєнізованим. Або відносини в родині нанесли серйозну психотравму, що відгукнулося в дорослому віці діагнозом «ОКР».

До ризику виникнення ОКР сильніше схильні вразливі, схильні до перебільшень люди.

Прикладом може бути молода мама, яка на тлі втоми і стресу починає боятися нашкодити малюкові. Це виливається в діагноз «ОКР»: патологічне наведення чистоти, нескінченні перевірки приладів, різноманітні молитви і заклинання.

Чому все більше людей мають такий діагноз і чому хвороба прогресує?

При компульсивних розладах спочатку завжди виникає тривожний стан. Він змінюється нав’язливою думкою, потім занепокоєння закріплюється. Людина згадує дію, яка тимчасово знижує активність неврозу. Але наступний обсесивний стан зажадає ще частішого повторення ритуалу. Результати будуть плачевні: втрата часу, існування в режимі жорсткого стресу, втрата соціальних якостей особистості аж до відмови взаємодіяти з іншими людьми.

Що викликає загострення обсесивно-компульсивних розладів:

 • Неправильна самооцінка і магічний реалізм. Людина, що страждає ОКР, перебільшує власні можливості і вплив на навколишню дійсність. Хворий впевнений, що може запобігти будь-якій негативній ситуації за допомогою заклинань, молитов, магічних ритуалів. Тимчасово вони дають ілюзію комфорту, але потім вимагають нових і нових повторень.
 • Перфекціонізм. Деякі різновиди ОКР вимагають ідеальної відповідності певним правилам. Людина уявляє ідеальний стан життя, якого потрібно дотримуватися за будь-яку ціну. А незначні помилки або асиметрія приведуть до патологічних наслідків. Часто такий різновид компульсивних розладів йде пліч-о-пліч з нервовою анорексією.
 • Спроби взяти все під контроль і переоцінка небезпеки. Людина, що страждає від розладів обсесивно-компульсивного характеру, почуває себе зобов’язаною передбачити будь-яку небезпеку. Навіть ту, якої в реальності бути не може. А компульсії в цьому випадку стають свого роду страховкою. Хворий думає: 25 перевірок чи закрив він двері, дадуть гарантію того, що в будинок не проникнуть злодії. Але багаторазові повторення тільки підсилюють відчуття тривоги і невизначеності.

Уникнення ситуації або ритуалу тільки посилить ОКР. Адже спроби не потрапити в небезпечну ситуацію призводять до постійного обмірковування, як це краще зробити і до відчуття власної ненормальності. Погіршити ситуацію здатні і родичі, які забороняють проводити ритуали, насміхаються над хворим, обзивають схибленим.

Однак до психічних захворювань діагноз «ОКР” не відноситься – ця хвороба не змінює властивості особистості. Але зіпсувати життя хворому може грунтовно.

Лікування обсесивно-компульсивного розладу:

Обсесія в домашніх умовах лікується, якщо хвороба не зайшла надто далеко і діагноз поставлений вчасно. Проаналізуйте свій стан – чи можете ви самостійно впоратися з проблемою.

 • Прийміть діагноз ОКР як частину, особливість вашої психіки.
 • Складіть список тих ознак ОКР, які спостерігаєте у себе.
 • Прочитайте всю відповідну психологічну літературу по діагностиці та лікуванню ОКР і складіть план позбавлення від хвороби.
 • Зверніться по допомогу до родичів і друзів. Люди необ’єктивні у встановленні діагнозу, тому ваш «тривожний» перелік симптомів ОКР повинен хтось перевірити ще раз.
 • Прийміть нереальність своїх страхів. Про це слід згадувати завжди, коли тягне зробити ритуал. Одним з простих способів позбутися від тривоги – уявити, що буде, якщо страх реалізується. Ви залишитеся живі? Так до чого ритуали ?!
 • Підтримуйте себе похвалами і навіть приємними призами та подарунками. Заохочення закріплять думку: ви сильніші за ваші переживання і здатні їх подолати.

Додатково, для позбавлення від діагнозу ОКР можна використовувати дихальну гімнастику і народну медицину. Допоможуть седативні відвари і настоянки на основі пустирника, м’яти, півонії, меліси, валеріани. При ОКР можна використовувати такі аромоолії як: лавандова, апельсинова, бергамотова, рожева, іланг-іланг.

Якщо самостійно впоратися з ОКР діагнозом не вдається, потрібно звернутися до лікаря і це обов’язково, щоб не погіршити свого становища.

До якого лікаря варто звернутися?

За допомогою до психотерапевта, психотерапія без додаткового прийому лікарських засобів призводить до виліковування ОКР в 70 випадках зі 100. При корекції розладів без лікарських препаратів ефект буде більш стійким, а побічних ефектів – ніяких.

Як лікувати ОКР без фармпрепаратів? Допоможуть такі методики:

 1. Когнітивно-поведінкова терапія.
 2. Гіпнотичний вплив.
 3. EMDR-терапія.
 4. Стратегічна короткострокова психотерапія.

Кожен з цих методів лікування ОКР спрямований на вивід з кола тривожності, нав’язливих станів і спроб уникнути неприємної ситуації. Увага може бути зосереджена на зниженні дискомфорту від обсесивних моментів, на протидію негативним думкам або на зміну реакції до спонукання повторити ритуал. Корисна групова психотерапія – вона дасть зрозуміти, що ви не єдина людина з діагнозом «ОКР» у Всесвіті і зовсім не божевільна.

Зниженню тривожності посприяє фізіотерапія – масаж, плавання, розслаблюючі ванни.

Медичні препарати при діагнозі «ОКР» призначають, якщо психотерапевтичні методики не допомагають. До них відносять антидепресанти зворотного захоплення серотоніну, атипові нейролептики. При фізіологічних причинах хвороби призначають спеціальні препарати, що сприяють її лікуванню. Поєднують психотерапію з прийомом ліків при діагнозі «ОКР» в тих випадках, коли потрібно оперативно зняти гострий стан.

З метою профілактики синдрому нав’язливого стану, рекомендуємо:

 • Можна віднести регулярну диспансеризацію.
 • Прийом вітамінів.
 • Максимальне уникнення стресових ситуацій і перевтоми.
 • Заняття розслабляючими практиками – йогою, цигун, медитаціями.

Точний діагноз «ОКР» можуть поставити лише фахівці в області психіатрії.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь