Новорічний подарунок від Ляшка і Ко: депутати підтримали скандальний законопроект, який зашкодить публічним закупівлям

У четвер, 7 грудня, парламент ухвалив у першому читанні скандальний законопроект №7206 «Купуй українське, плати українцям». За нього проголосував 241 народний депутат.

Законопроект, що був зареєстрований у тому числі нардепами Олегом Ляшко, Ніною Южаніною, Пашинським , пропонує внести зміни до законів про підтримку малого і середнього бізнесу, про зовнішньо-економічну діяльність та про прозорі закупівлі.

Зміни стосуються закону «Про публічні закупівлі» для удосконалення процедури оцінки тендерних пропозицій. В той же час, у представників міністерства економічного розвитку і торгівлі України зовсім інший погляд на цей законопроект.

-От поіменний перелік людей, які проголосували за те, аби знищувати відкриті тендери через ProZorro. http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/radan_gs09/ns_golos?g_id=16012

Ці люди вирішили, що досить вже бавитись в реформи, що досить терпіти «збитки» від зменшення коррупції в тендерах – і проголосували (поки в першому читанні) за #7206_купуй_українське. Все, аби обрані фірми подавали 23 довідки і отримували +43% до ціни. Народ в Україні багатий, він заплатить. Чи це порушує Угоду про Асоціацію? Так. Чи це несе шалені коррупційні ризики? Так. Чи це накладає додатковий тягар на бюджет? Так. Чи це буде стимулювати олігархів, спонсорів авторів законопроекту, інвестувати в оновлення виробництва? Звісно ні. Навіщо, якщо перемагати можна за рахунок допінгу за захунок платників податків?Простіть мене, я дуже-дуже боровся, але сьогодні переміг Хабармен Семен. Кажуть, це компроміс по бюджету. Аж цікаво, який був гірший варіант? Відібрати у людей квартири? Збільшити податки в 2 рази? Обкласти митом вітер з-закордону? – написав у Facebook заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Також, у Центрі вдосконалення закупівель вважають, що прийняття законопроекту №7206 призведе до зменшення кількості малих та середніх підприємств на ринку публічних закупівель, збільшення бюрократичних бар`єрів та надасть сприятливе підґрунтя для корупції. Дослідження Центру свідчать про те, що у разі прийняття законопроекту збільшиться кількість невдалих закупівель, слід очікувати імовірного зниження конкуренції та значного зростання витрат Державного бюджету.

-Законопроект порушує міжнародні угоди та негативно впливає на імідж України. Окрім цього, відсутність опублікованого списку спеціалізованих товарів створює ризик надання переваг одним галузям та дискримінації інших. Згідно із пояснювальною запискою, ціллю законопроекту є зміна правил проведення публічних закупівель для стимулювання розвитку вітчизняної промисловості та підприємництва. Для цього пропонується використовувати показник локалізації в якості найважливішої складової нецінових критеріїв. Вага критерію місцевої складової буде коливатися від 20% до 30% приведеної ціни, це забезпечить вітчизняному виробнику перемогу навіть якщо його товар на 43% дорожчий за аналогічний товар конкурента. Тобто за інших рівних умов, переможцем торгів буде не той, хто запропонував найнижчу ціну, а той, хто зміг підтвердити місцеву складову товару або послуги, – йдеться у висновку Центру вдосконалення закупівель.

Центр вдосконалення закупівель наголошує на основних ризиках прийняття закону №7206:

-Існує ризик того, що закон поширюватиметься не на ті товари, які мають стратегічне значення для України, а товари чиї виробники мають більший вплив на Кабінет Міністрів України.

-Згідно із пояснювальною запискою “прийняття та реалізація проекту Закону не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України” проте механізм який, пропонують автори, може збільшити вартість закупівель “спеціалізованих” товарів на 43%.

-Законопроект створює нові можливості для корупції та дискримінації учасників і значно бюрократизує процедуру закупівлі.

-Автори законопроекту прогнозують, що їхня ініціатива спонукатиме розвиток малого та середнього підприємництва (МСП), насправді наслідком законопроекту №7206 стане зменшення кількості МСП на ринку ProZorro.

-Ціллю законопроекту є захист українських товарів, але насправді він призведе до витіснення з ринку дистриб’юторів, які реалізують українські товари.

-Законопроект ставить іноземних виробників у настільки невигідне становище, що вони з високою ймовірністю перестануть брати участь в українських публічних закупівлях.

-Законопроект суперечить принципам, які закладені в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС та Угоді СОТ про державні закупівлі (WTO GPA), шкодить іміджу України, як надійного міжнародного партнера та може призвести до симетричних заходів з боку інших країн.

Нагадаємо, що 14 листопада Проект Закону «Купуй українське, плати українцям», авторами якого є 31 депутат на чолі з Олегом Ляшком та Віктором Галасюком, внесено до порядку денного сьомої сесії Верховної Ради. За це рішення проголосували 228 депутатів.

Джерело

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь