Нові ставки судового збору з 1 вересня 2015 року в Україні

22.05.2015 парламентом України було прийнято Закон, що вносить зміни до деяких законодавчих та нормативних актів країни щодо розмірів і особливостей сплати судового збору. Зазначений Закон набрав чинності 1 вересня 2015 року. Зміни ставок судового збору фіксовані, стосуються розрахунку суми збору і торкнулися в основному юридичних осіб. Сьогодні ми поговоримо про судовий збір і як змінився його розмір для юридичних і фізичних осіб.

Як змінився розмір судового збору?

Так, при подачі майнової позовної заяви до судових органів юридичною особою, останній доведеться сплатити 1,5% від вартості (ціни) позову, але не менше розміру однієї мінімальної зарплати. Ця ж сума для фізичних осіб та ФОП складе 1% від вартості (ціни) позову, але не менше 0,4 від мінімальної зарплати і не більше 5 її розмірів. Та ж ставка на сьогоднішній день не диференціюється за суб’єктом звернення і складає всього 1% від ціни позову, але не менше 0,2 мінімальної заробітної плати і не більше 3 її розмірів. Верхня планка збору, як бачимо, скасована для юридичних осіб і підвищена для фізичних осіб. Збільшено і диференційовані ставки збору та за подачу заяв немайнового (нематеріального) характеру. Для юридичних осіб та ФОП – це розмір однієї мінімальної зарплати, для фізичних осіб – це 0,4 мінімальної зарплати. Сьогодні ж загальний судовий збір такої категорії становить 0,2 мінімальної зарплати.

Чи є різниця в судовому зборі у справах про відшкодування моральної шкоди?

Новим законом скасована диференціація позовних заяв про відшкодування морального збитку залежно від розміру необхідної до відшкодування суми. Тепер загальна ставка судового збору по зазначеній категорії заяв складе 1,5% від вартості (ціни) позову, але не менше розміру однієї мінімальної зарплати. Заяви про перегляд рішень суду Верховним судом України можна буде подати, сплативши 130% ставки збору при подачі позовних заяв, скарг; касаційну скаргу – сплативши 120% ставки, апеляційну – 110% ставки. Ледь помітно зросли ставки збору за подання позовних заяв про розірвання шлюбу (з 0,2 мінімальної зарплати до 0,4). Не змінилася ставка збору за подання позову немайнового (нематеріального) характеру до господарського суду (1 мінімальна зарплата).

Що з господарськими судами?

Подача ж майнового позову до господарського суду тепер обійдеться в 1,5% від вартості (ціни) позову, але не менше однієї мінімальної зарплати. Ця ж сума сьогодні – 2% від ціни позову, але не менше 1,5 мінімальної зарплати і не більше 60. Як бачимо, ця ставка збору навіть була дещо знижена законодавцем.

Аналізуючи всі зміни, що стосуються судового збору, відзначимо, що в середньому більша частина ставок зросла вдвічі. Наприклад, ставка збору за звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство становить 5 розмірів мінімальних зарплат, а буде становити 10.

Державні органи зобов’язані платити!

Ще однією новелою в законодавстві стало скасування звільнення від сплати ставки судового збору органами фіскальної служби, прокуратури, Антимонопольного комітету України, іншими органами владних повноважень. Верховна Рада порахувала наявні у зазначених органів раніше пільги проявом необґрунтованих процесуальних переваг у порівнянні з іншими учасниками процесу, тобто порушенням одного з основних принципів судочинства – рівності сторін перед судом і законом. Кошториси державних органів з урахуванням нових обов’язків (сплати зборів) будуть переглянуті до вступу закону в законну силу. Загальна кількість осіб, які звільняються з 1 вересня 2015 від сплати судового збору, скоротилася з 24 до 15. Так, до списку «пільговиків» вже не потрапили громадські організації інвалідів, ветеранів, їх підприємства, установи, організації; Фонд гарантування вкладів фізосіб та ін.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь