Конгрес інтелігенції у Москві: Росія переходить до тоталітаризму

У Москві відбулося перше публічне зібрання Конгресу інтелігенції проти війни і приєднання Криму до Росії

Сьогодні російські інтелігенти зібралися на конгрес проти війни з Україною. Про перше засідання розповідає радіо «Эхо Москвы».

Те, що відбувається в Росії, багато учасників заходу розцінили як перехід до тоталітаризму.

Видатні історики, економісти, юристи та політологи фактично озвучували діагноз російському суспільству — і цей діагноз у їх виконанні виявився невтішним.

У країні склалася критична ситуація, а влада прагне до війни, йде на конфронтацію з усім світом і приймає тоталітарні рішення, — про це говорили зі сцени в залі Бібліотеки іноземної літератури.

Головний месидж виступів — необхідно об’єднуватися і діяти негайно. Про це говорила письменник Людмила Улицька.

Більшість виступаючих намагалися давати професійні експертні оцінки ситуації навколо Криму. Найбільш жорстко говорив історик-міжнародник, професор МДІМВ Андрій Зубов: те, що відбувається, він порівнював з будівництвом Третього Рейху у нацистській Німеччині.

Зубов впевнений, що Росія розв’язала війну з Україною — оскільки війною вважається вже саме введення військ в країну без її згоди, пояснював історик. Він говорив про порушення основоположних принципів ООН, договорів про СНД і про співпрацю з Києвом. «Ми зібралися, щоб сказати, що є інша Росія, яка проти війни», — заявив Зубов, і його слова зал зустрів оплесками.

Схожим чином пояснював сенс заходу його організатор, голова руху « За права людини» Лев Пономарьов. Він більше говорив про збір підписів під спільною заявою представників інтелігенції.

Виникнення окремої організації під назвою «Конгрес інтелігенції» найбільш активні учасники проекту пояснювали потребою передусім розібратися в суті того, що відбувається.

Модератор зібрання, лідер партії «Громадянська платформа» Ірина Прохорова неодноразово підкреслювала важливість діалогу в змінених російських реаліях.

За словами Прохорової, сесії Конгресу інтелігенції проти війни проходитимуть періодично, не виключено, що виникнуть тематичні робочі групи. Редактор «Нового літературного огляду» висловила побоювання, що буде ще багато приводів, за якими Конгресу доведеться збиратися.

Раніше організатори Конгресу інтелігенції проти війни опублікували заяву, в якому виступили проти дій Москви щодо приєднання Криму. Під текстом звернення стоять більше 80 підписів, у тому числі Андрія Макаревича, Людмили Улицької, Бориса Акуніна і Лії Ахеджакової.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь