Каспаров: Україна – “мюнхенський момент” для Обами

Минулої п’ятниці Путін і Обама поговорили по телефону про Україну. У прес-релізах Білого дому і Кремля про цю розмову немає слова “Крим”.

Про це пише Гаррі Каспаров у своїй статті для Time.

Таке враження, що питання про Крим вже не ставиться, і Обама дозволяє Путіну змінити тему переговорів – перемкнутися на питання, чи планує Росія окупувати й інші українські території.

Місяць тому багато західних експертів радили запропонувати Путіну “відступ без втрати обличчя” з Криму. Каспаров заперечує: “Путін взагалі не був зацікавлений у відступі, а тепер, здається, сам застосовує цю тактику проти Обами й Заходу, пропонуючи їм “відступ без втрати обличчя”. США і Європа заявлять про свій успіх, якщо Путін не зважиться на нове вторгнення, а Москва без бою збереже за собою Крим.

“Переговори, де як застава пропонується територія іншої держави, мають довгу традицію. Найбільш очевидний приклад – коли в 1938 році Гітлер милосердно обіцяв не захоплювати всю Чехословаччину в обмін на отримання Судетської області без скарг з боку Великої Британії і Франції”, – пише автор. Каспаров помічає ще один відгомін 1938-го: “Глави МЗС США і Росії зустрілися, щоб обговорити долю України”.

Потрібно далі тиснути на Путіна, упевнений Каспаров. Інакше, геть як у Чехословаччині в 1938 році, український уряд буде зведено до ролі “пацієнта під місцевою анестезією, який безпорадно спостерігає, як хірурги відрізують шматки”.

“Ті ж таки персонажі – Путін і Обама – нещодавно зіграли головні ролі у схожому фарсі про “порятунок обличчя”, – пише автор, маючи на увазі ситуацію з нездійсненим ударом по Сирії в минулому році.

“Можливо, є ще більш прямий зв’язок між Україною та Сирією. Дзвінок Путіна застав Обаму в Саудівській Аравії, де президент США, ймовірно, домовлявся про озброєння сирійських повстанців. Оскільки події обертаються проти Асада, не виключено, що Путін вирішив “перевести в готівку” свій “сирійський виграш” в обмін на завойований Крим. Путін отримає бажане обмін на те, що, найпевніше, і так втратив би, а Обама зможе оголосити про успіх, просто йдучи на повідку в Путіна”, – йдеться в статті.

Каспаров упевнений: Путін завжди буде захоплювати все, що зможе підгребти під себе без великого опору, і не перестане дестабілізувати політичну та економічну обстановку в Україні. План, цілком можливо, вдасться, якщо Захід не прийде на підмогу Україні.

Каспаров радить заявити Путіну: “щойно він знову перейде український кордон”, буде негайно заморожено всі активи Росії і росіян на Заході. Автор також радить посилювати санкції до “путінських олігархів та їхніх родичів за кордоном”. Тоді Путіну доведеться обирати між відмовою від Криму і сваркою з тими, на кого спирається його влада в Росії. “Він обере перше, і це трапиться скоріше, що швидше Захід зрозуміє: Путіна не можна задобрити – на нього можна тільки тиснути”, – йдеться в статті, перекладеній InoPressa.

Альтернатива сумна: якщо Путіну дозволять утримати Крим, його влада в Росії зміцніє, а регіон залишиться загрозою. “Нехай Обама публічно заявить, що про суверенну територію України, включно з Кримом, переговорів бути не може”, – радить Каспаров.

Like this post? Please share to your friends:
Залишити відповідь